درباره نرم افزار پاورپوینت

پاورپوینت یکی از نرم افزارهای پکیج office است که در دورهای آموزش icdl مورد تدریس واقع میگردد.در زمانیکه در سمینارها و کنفرانس ها سخنرانان حرفه ای برای سخنرانی و آموزش های خود از دستگاه های اسلایدر استفاده مینمودند نیاز به افرادی بود که اسلایدرهای ۳۵ میلیمتری را درون دستگاه جای دهند تا سخنران بتواند از آنها استفاده نماید.
حتما می دانید که پاور پوینت یکی از نرم افزار های مجموعه معروف OFFICE است.
طراخ و ایده پرداز اصلی پاور پوینت “رابرت گاسکینز” بود که ایده خود را از داستان فوق گرفته بود و قصد داشت برنامه ای طراحی نماید که در زمان ارائه ،مورد استفاده قرار گیرد.وی ایده خود را با همکاری توماس رادکین و دنیس استین ،کلید زد و پس از مدتی مورد استقبال شرکت اپل واقع شد.

کلاس آموزش icdl  محلی است که در آن میتوانید تمامی هفت مهارت کامپیوتری را فراگیرید.

نسخه اولیه این نرم افزار در ابتدا “پرزنتر” نامیده شد که بعد از مدت زمان اندکی به نام پاورپوینت تغییر نام داد.
پاورپوینت در ابتدا برای سیستم عامل مکینتاش طراحی شد و در همان سال یعنی سال ۱۹۸۷ شرکت MICROSOFT این نرم افزار را با قیمتی برابر ۱ میلیون دلار خریداری نمود .
در نهایت در سال ۱۹۹۰ همزمان با انتشار نسخه اصلی ویندوز ۳ ،نرم افزار پاورپوینت نیز به بازار عرضه شد.
بنابر آمار ،از سال ۲۰۱۲ انواع نسخه های مختلف پاور پوینت با نصب بیش از یک میلیارد کامپیوتر ،رقمی معادل ۹۵ درصد از کل سهم نرم افزارهای ارائه سمینار را از آن خود کرد.بر اساس آمار در هر ثانیه ۳۵۰ بار نرم افزار پاورپوینت مورد استفاده قرار میگیرد.

کلاس های آموزشی icdl

پاورپوینت چیست

پاورپوینت به برنامه ای اطلاق میگردد که توسط آن میتوان اسلایدرها و عکس ها و یا حتی متون را به مخاطبان نمایش داد و ارائه خود را بر اساس آن پیش برد.

ششمین مهارت از مهارت های هفتگانه کامپیوتر یا همان icdl ،پاورپوینت و یکی از نرم افزارهای بسته نرم افزاری مایکروسافت آفیس است و همانطور که از نام آن پیداست یکی از نرم افزارهای پرکاربرد اداری که در ادارات و شرکت ها مورد استفاده قرار میگیرد.
یکی از مزیت هایی که پاورپوینت دارا است ،قابلیت تصحیح غلط های املایی است که این تنها مزیت این نرم افزار پر کاربرد نیست.علاوه بر این مورد کاربران میتوانند تمامی متون ،تصاویر و … را در اسلاید ها ویرایش نمایند.کاربران قادرند بر روی اسلاید های خود صدا قرار داده و یا انیمیشن را به اسلاید های خود اضافه نمایند.
مزیت استفاده از پاورپوینت در زمان ارائه و سمینارها
• تشویق شخصی که ارائه میدهد به برگزاری سمینار با حرفه ای ترین وسایل

آموزشگاه icdl در تهران

• سهولت در بازنگری و ویرایش مطالب
• قابلیت استفاده برای افراد مخاطب
• افزایش میزان تمرکز مخاطب و به دنبال آن افزایش یادگیری
• امکان تلفیق چند رسانه ای و آموزشی اثر بخش
بنابر تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند ،افراد در زمانی که آموزش و ارائه مسائل بشکل بصری باشد ،فراگیری بیشتری نسبت به زمانی که تنها از طریق شنیدار آموزش میبینند ،دارند.اشتباهاتی که سخنران در زمان استفاده از پاورپونت مرتکب میشود :

مرز باریکی بین استفاده مطلوب از یک تکنولوژی و یا در جهت عکس آن و مسبب ضرر و زیاد از آن تکنولوژی است.در مورد نرم افزار پاورپوینت نیز این مطلب صدق میکند .در ادامه به ذکر برخی از مواردی که سخنران ها مرتکب آن شده و باعث اثر معکوس بر مخاطب میشوند خواهیم پرداخت ؛

استفاده از فونت کوچک و ناخوانا
در صورت استفاده از فونت های فانتزی و یا کوچک نه تنهای به زیبایی اسلاید ها کمکی نمیکند که باعث از دست دادن تمرکز مخاطب خواهد شد.لذا سعی کنید بجای صرف تمرکز و حواس مخاطب برای کشف نوشته های شما ،با استفاده از فونتی خوانا و درشت ،تمام حواس وی را به خود و حرف هایتان جلب نمایید .

آموزش اکسل

پشت نمودن به مخاطب

یک نکته روانشناسانه ،چشم در چشم مخاطب به ارائه مطالب پرداختن است.این مساله باعث بالا بردن تمرکز و توجه مخاطب به سخنان شما خواهد شد.بنابراین اگر مطالب خود را نیز آماده ننموده اید و باید آن را از روی اسلایدر بخوانید ،سعی نمایید با نیم نگاهی به مطالب و رو به روی مخاطب نسبت به ارائه اقدام نمایید.

نوشتن متون در اسلایدها
در صورتی که تمامی متون را بشکل واضح و کامل بر روی اسلاید ها نوشته باشید ،به مخاطب این مورد را میفهمانید که برای این ارائه وقت کافی را نگذاشته اید و برای سخنرانی آماده نیستید.سعی نمایید نکات را بشکلی مختصر در اسلاید ها بنویسید بشکلی که با یک نگاه متوجه ادامه جمله شوید . ناچار به کتابی خواندن محتوا از روی اسلاید ها نشوید.

استفاده از تصاویر کوچک و بی کیفیت
همانگونه که میدانید در صرتیکه متون خود را با اسلایدها و عکس همراه نمایید تاثیر بیشتری در مخاطب دارد.لذا در انتخاب عکس های بزرگ و با کیفیت وقت زیادی را بگذارید تا نتیجه آن را ببینید.

آموزش ورد

استفاده بیش از حد از افکت ها و تصاویر متحرک
این را از یاد نبرید که در عین اینکه سعی در زیبا شدن اسلاید خود دارید ،حواس مخاطب را از اصل موضوع دور نکنید.بنابراین فکر نکنید هرآنچه یاد دارید را در اسلاید های خود بکار ببرید ،شما را حرفه ای تر نشان میدهد.شما قسم نخوره اید تمام آنچه در چنته دارید را بکار ببرید!

رعایت این موارد باعث میشود که ارائه مشا بسیار حرفه ای تر در چشم مخاطب جلوه نماید.
• استفاده از فونتهای شناخته شده و مرسم نظیر B Nazanin ,B Yekan ,IranSance و … که خوانا هستند شما را فردی رسمی و حرفه ای جلوه خواهد داد.
• از قرار دادن صدا یا موسیقی در زمانی که ارائه شما رسمی است و نیاز به تمرکز بالا دارد بپرهیزید.زیرا تمرکز مخاطب را از محتوای اصلی دور میکند.
• در برخی از ورژن های پاورپوینت برای اشکال بطور خودکار سایه گذاری انجام میشود که سعی نمایید در مواردی که این امر ضرورت ندارد از آن اجتناب نمایید.
• در بکار بردن جلوه های انیمیشنی در صورتیکه مخاطبان شما افرادی بالغ هستند بشدت بپرهیزید.زیرا رسمیت شما را زیر سوال میبرد.
• در هر اسلاید به نوشتن تنها سه یا چهار خط بسنده کنید.زیرا در صورتیکه تمام متن را در اسلاید بکار ببرید مخاطب با خواندن متن دیگر به سخنان شما توجهی نخواهد کرد.

دوره آموزشی فتوشاپ را میتوانید در بهترین آموزشگاه کامپیوتر بگذرانید

نرم افزارهای جایگزین پاورپوینت کدام اند

برای ارائه مطالب نرم افزارها و امکانات بسیاری نظیر گوگل اسلاید شو ،پرزی ،کی نوت ،زوهو و … وجود دارند و شما میتوانید از تمام این نرم افزارها و امکانات استفاده نمایید اما در برخی از موارد پاورپوینت نسبت به رقبای خود پیشی میگیرد.بعنوان مثال نرم افزار پرزی از فونت فارسی پشتیبانی نمیکند و امکان استفاده از این نرم افزار تنها تا زمانی است که بخواهید ارائه خود را به زبان اصلی ارائه دهید.بگذارید ساده تر بگویم.نرم افزار پاورپوینت اصلا چیز ساده و ناکارامدی نیست و استفاده از آن در دست افراد نااگاه باعث شده این نرم افار ،نرم افزاری پیش پا افتاده جلوه نماید.

کلاس آموزش طراحی سایت