طریقه یادگیری طراحی سایت

در جامعه امروز نه تنها از میزان اهمیت دانش برنامه نویسی و طراحی سایت کاسته نمیشود بلکه روز به روز اهمیت این دانش در بین مردم بیش از پیش احساس میشود و افرادی که دارای این تخصص هستند از رتبه شغلی بالاتری برخوردار میگردند.برای همین منظور تصمیم گرفتیم برای شما شرح دهیم که چگونه طراحی سایت یاد بگیریم.
اما اگر به عنوان یک فرد مبتدی ،تصمیم دارید وارد این وادی گردید لازم است تا با مسیر پیش رو و مواردی که برای آموزش طراحی سایت نیاز دارید را بدانید تا با آمادگی بیشتری قدم در این راه نهید.
قبل از ورود به موضوع این مقاله به این نکته توجه داشته باشید که لازم است تا حداقل ۶ ماه را به امر آموزش اختصاص دهید تا برای ورود به بازار کار آماده گردید .

کلاس آموزش revit

چگونه طراحی سایت یاد بگیریم

برای ورود به این عرصه نیاز به یک سری پیش نیاز دارید که عبارتند از :
۱٫ سعی نمایید طراحی سایت را از سنین پایین تر آموزش ببینید .هرچه سن شما کمتر باشد ،تجربیاتی که پیش از ورود به بازار کار بدست خواهید آورد ،بیشتر خواهد بود.
۲٫ آشنایی با زبان انگلیسی تا حدی که مفاهیمی چون کلماتی که در بدنه کدها استفاده میشوند را درک نمایید.کلماتی چون header ,footer ,background ,tag, color و …(میبینید که منظور از آشنایی با زبان انگلیسی به معنای آشنایی تخصصی نیست و درک مفاهیم کلمات کافی است)
۳٫ داشتن روحیه جستجو و حل مسائل .علاوه بر این در صورتیکه روحیه جنگجو ندارید بهتر است وارد این عرصه نشوید چون در آینده لازم است تا با کدها دست و پنجه نرم نمایید.

کلاس آموزش طراحی سایت پیشرفته

با توجه به دنیایی که در آن زندگی میکنیم و رشد روز افزون تکنولوژی ،آپدیت بودن در زمینه برنامه نویسی از اهمیت بالایی برخوردار است.در صورتیکه با ابعاد برنامه نویسی و محیط های آن آشنا باشید ،قطعا میتوانید به درستی پا در این مسیر نهید و پس از آن طاحی سایت برای شما بسیار لذت بخش خواهد بود.
برای انتخاب ابزار برنامه نویسی دو نوع انتخاب دارید : text editorها و IDEها.
هر کدام از این دو مورد مزایا و معایبی دارند که لازم است برنامه نویس با توجه به نیاز خود یکی از این موراد را انتخاب نماید .

هاست و دامین مناسب :
دامین نام وبسایت شما است که در اکثر مواقع با نام برند شما هم خوانی دارد.هاست نیز به بستری میگویند که سایت شما از آن استفاده میکند تا اطلاعات را در آن بستر به کاربر نمایش دهد.

ویرایشگرهای کد نویسی :
نیاز به یک محیط ویرایشگر متن دارید تا داخل آن بتوانید کدهایتان را بنویسید .بدین منظور متیوانید حتی از ادیتور NOTEPAD نیز استفاده نمایید اما دیگر امکاناتی چون تغییر رنگ ،هایلایت ،تشخیص خطا ،فرمت بندی و … خبری نیست.
محیط های زیادی برای استفاده شما در دسترستان خواهد بود که چندی از مهمترین و پر کاربرد ترین آن ها عبارتند از :
• Notepad++
• PhpStorm
• Microsoft Visual Studio
• Adobe Dreamweaver
• NetBeans
• Microsoft Expression Web

نرم افزارهای گرافیکی :
در زمینه فرانت اند یکی سایت ،برنامه نویسی فرانت اند با طراحی رابط کاربری آن تفاوت دارد.بنابراین باید برنامه نویس بتواند طرح گرافیکی که طراح فرانت اند طرح ریزی کرده است را به کد تبدیل نماید .بدین منظور لازم است تا ابتدا ایده و یا طرح مورد نظر مشتری را در یک نرم افزار گرافیکی مانند فتوشاپ پیاده سازی نمایید و پس از تایید طرح آن را به کدها تبدیل نمایید .بدین وسیله میتوانید از وقت بهترین استفاده را نمایید زیرا میتوانید با صرف کمترین وقت ،نتیجه کارتان را به مشتری نمایش دهید.

مراحل یادگیری طراحی سایت

مرورگر اینترنتی :
پس از نوشتن کدها نیاز به بستری داریم تا بتوانیم داخل آن کدهای خود را به کاربر عرضه نماییم.بسترهایی مانند فایرفاکس ،گوگل کروم ،اینترنت اکسپلورر و … از جمله بسترهایی هستند که میتوانید کدهای خود را در آن ها اجرا نمایید.

مراحل آموزش طراحی سایت :
حال پس از دانستن پیش زمینه هایی برای ورود به عرصه یادگیری طراحی سایت ،لازم است تا از مسیر پیش رو اطلاعات داشته باشید.حال بیایید به این موضوع بپردازیم که از کجا شروع کنیم  و چگونه آموزش خود را استارت بزنیم؟

مرحله اول : یادگیری html و css
در سال های ابتدایی پیدایش سایت ها ،وبسایت ها از المان های بسیار ساده تشکیل شده بودند.اما تمامی وبسایت ها از گذشته تا به امروز مبتی بر یک چیز بودند.html!
Html زبان نشانه گذاری وب است و اولین چیزی است که لازم است تا آن را فراگیرید.
Html مخفف واژه hyper text language markup است به معنای زبان نشانه گذاری ابرمتن.
از html به عنوان اسکلت و ساختار ابتدایی یک سایت استفاده میشود و باقی اجزا بر روی آن سوار میشوند.پر واضح است که بدون داشتن یک اسکلت ،داشتن مهارت در دیگر موراد هرچند بسیار حرفه ای کاری عبث است .در html از تگ ها استفاده میشود و در واقع با استفاده از تگ ها شما مشخص میکنید که هر مکان از سایت از چه عناصری تشکیل شده باشد و چه خصوصیاتی داشته باشد .
همانطور که در بالا نیز عنوان کردیم ،استفاده از html به تنهایی کافی نیست و در صورت استفاده از html به تنهایی میتوانید یک سایت ساده و با امکانات بسیار ابتدایی را طراحی نمایید .اما امروزه دیگر سایت های ساده کارایی ندارند.لذا نیاز است تا موراد گرافیکی و امکانات بیشتری را بدان اضافه نماییم.واسط کاربری زیبا موجب جذب کاربر خواهد شد.بنابراین به ظاهر سایتتان اهمیت دهید.این موضوع با CSS قابلیت اجرا را دارد.شما با استفاده از CSS میتوانید رنگ ،شکل ، استایل ،اندازه و جلوه های تصویری را به محتوای HTML اعمال نمایید .

شما میتوانید در آموزشگاه طراحی سایت ثبت نام نموده و نسبت به گذراندن دوره html.css اقدام نمایید .

مرحله دوم BootStrap :
بوت استرپ علمی است که توسط آن میتوانید سایت خود را در دیوایس های مختلف نمایش دهدی به گونه ای که جزئیات سایت جابجا نشوند و در محل های یکسانی نمایش داده شوند.به عنوان مثال اگر در نمایش دسکتاپ ،دکمه ای در زیر یک یک اسلایدر است ،در نمایش موبایل نیز این دکمه باید در زیر همان اسلایدر باشد و جابجا نشود.طراحی سایت به گونه ای که نمایش آن در دستگاه های مختلف یکسان باشد ،حوزه ای است که در علم بوت استرپ بدان پرداخته میشود.

مرحله سوم Php :
در php به منطق برنامه پرداخته میشود .در این مرحله برای یک سایت پردازش ها طراحی میگردند .به همین دلیل نیاز است تا سایت هایی را طراحی نمایید که نیاز کاربر را پردازش نماید.
در حوزه وب برنامه نویسان به دو دسته کلی تقسیم میشوند :
۱٫ گروهی که وظیفه طراحی ظاهر سایت را دارند و به آن ها برنامه نویس سمت کاربر میگویند.client side
۲٫ گروهی که در سمت سرور برنامه نویسی میکنند و منطق برنامه را پیاده سازی میکنند.server side
۳٫ گروهی که در هر دو حوزه کار میکنند و به برنامه نویسان full stack مشهورند.

در کلاس های آموزش برنامه نویسی ثبت نام نمایید و کلاس آموزش php را پشت سر بگذارید

مرحله چهارم جاوااسکریپت :
پس از یادگیری html و css میتوانید صفحات وب خود را بشکل ایستا طراحی نمایید اما امروزه کمتر سایتی را میابید که صفحات آن ایستا باشند و کاربران به دنبال سایت هایی هستند که بتوانند با آن تعامل داشته باشند.
جاوااسکریپت وظیفه داینامیک نمودن سایت را دارد .جاوااسکریپت زبانی است شی گرا فسطح بالا و تفسیری که از روش های مختلف برنامه نویسی پشتیبانی میکند.
موارد استفاده از جاوا اسکریپت ،استفاده از آن در برنامه نویسی سمت سرور ،اپلیکیشن های موبایل ،اپلیکیشن های دسکتاپ و بازی ها است .میبینید که با یک زبان همه فن حریف مواجه هستید!

بهترین آموزشگاه برنامه نویسی برای پشت سر گذراندن دوره جاوا اسکریپت به کمک شما خواهد آمد.

مرحله پنجم استفاده از cmsها :
شما میتوانید سایت خود را بدون استفاده از کدنویسی و با استفاده از بسترهای آماده ای که cms نام دارند و سیستم مدیریت محتوا به آن ها اطلاق میشود طراحی نمود.یکی از cms های معروف و محبوب ،وردپرس است که در آن میتوانید سایتی داینامیک و واکنش گرا را طراحی نمود.علاوه بر آن میتوانید در صورت استفاده از قالب هایی که برخی امکانات مورد نیازتان در آن به چشم نمیخورد ،با استفاده از کد نویسی و دستکاری در root آن به هدف خود برسید و تغییرات خود را در آن اعمال نمایید.

حالا پس از دانستن این نکات این سوال برایتان پیش میاید که چگونه میتوانیم این اموزش ها را کسب نماییم؟
• مطالعه کتب آموزشی
• استفاده از وبسایت های آموزشی
• مشاهده فیلم های آموزشی
• شرکت در دوره های آموزشی
نکته : هر کدام از موارد بالا را که انتخاب نمایید باید بدانید که بدون تمرین و تکرار نخواهید توانست به موفقیت دست پیدا نمایید.


مطالب مرتبط :

آموزشگاه کامپیوتر پرتو

دوره آموزش icdl

آموزشگاه فتوشاپ پیشرفته